Aplikacja UCAS – instrukcja

Aby aplikować na jakąkolwiek uczelnie wyższą w UK trzeba wypełnić aplikacje na stronie UCAS

Będziesz potrzebować kilku rzeczy:

  • personal statement
  • referencje nauczyciela
  • kartę płatniczą lub kredytową

Aplikacja kosztuje 20 funtów jeśli wybierzesz jeden kierunek lub 25 funty jeśli wybierzesz od 2-5 kierunków.

Personal Statement – pochwalicie się sobą!

Aby zostać przyjętym na studia w UK trzeba napisać o sobie parę fajnych rzeczy. Przede wszystkim co i dlaczego chcecie studiować, jakie macie plany, ambicje, co Was interesuje, jakie macie pasje. W UK w przeciwieństwie do Polski chcą Was trochę poznać i czegoś dowiedzieć się o tym jakimi jesteście ludźmi, a Personal Statement jest świetną okazją.

Personal statement oraz referencje są ważne i przyłóż się do niego. Często statement oraz referencje są nawet ważniejsze niż same wyniki z Matury.

Tak więc wykorzystajcie tą szansę i pochwalcie się kim jesteście.

Personal statement musi być napisany po angielsku, powinien mieć maksymalnie 47 linijek (fajnie jak napiszecie co najmniej 32-35 linijek w wordzie, czc. 12). Napiszcie tam co chcecie studiować, po co Wam te studia, jak to się łączy z Waszymi pasjami, zainteresowaniami, planami na przyszłość. Co chcielibyście robić po studiach, jakie macie doświadczanie, może byliście na wolontariacie?

Referencje nauczyciela – porozmawiaj z potencjalnym referentem

Poproś osobę, która Cię dobrze zna żeby napisała coś miłego o Tobie. Może to być Twój nauczyciel angielskiego, korepetytor, trener. Ważne, aby ta osoba nie była z Tobą spokrewniona.

Przydatne linki:

Personal Statement
www.ucas.com/writing-personal-statement

Przykładowe Personal statements
www.studential.com/personal-statement-examples