Koszty studiów

Koszty studiów czemu tak drogo

film_01

Powyżej ciekawy reportaż TVN24
Czarno na białym, o finansach uczelni.

Studia w Anglii są płatne i maksymalna wysokość czesnego wynosi 9250 funtów za rok. Jest to kwota ogromna (tym bardziej, że całość trzeba pomnożyć przez 3 lata studiów). Uważam jednak, że się opłaca ponieważ sam na własnej skórze przekonałem się co dostałem i czego się nauczyłem na darmowych studiach w Polsce, a co dostałem w Anglii.

Różnica w samych studiach jest ogromna ponieważ pieniądze, które każdy student „przynosi” na uniwersytet, uczelnia może „oddać” te pieniądze studentowi pod różnymi postaciami. Ja korzystałem z taniutkich lunchów (2,5 funta za pełny obiad), regularnych wycieczek organizowanych przez uniwersytet. Szkoła wysyłała mnie na projekty, za które płaciła szkoła (zabrali mnie na 7 dni na Live project do Tureckiej Republiki Północnego Cypru i zapłacili za wszystko). Dodatkowo miałem dostęp do siłowni, hali sportowej oraz różnych imprez organizowanych przez uczelnię. Poza tym uniwersytety inwestują w nieprawdopodobne biblioteki (dla Was), kupują Wam dostęp do niewiarygodnych baz danych, kupują Wam subskrypcję do branżowych journals (o światowej renomie), zapewniają pełny support naukowy, techniczny. Inwestują w rozwój, żeby Wam się lepiej i łatwiej studiowało.

Dla kontrastu – w czasach jak studiowałem w Polsce to uczelnia była niedoinwestowana ponieważ była „za darmo”. I na przykład pomimo, że byłem niezłym snowboardzistą to nawet nie mogłem jeździć w sekcji studenckiej. Bo jej nie było – niestety, przez brak środków…

Poza tym – czy studia w Polsce są naprawdę za darmo? Też trzeba zapłacić za akademik, utrzymać się. Studia w Polsce mimo, że są za darmo to też kosztują, a niestety napięty plan zajęć może utrudnić podjęcia pracy.

akademik-wnetrze

akademik-kuchnia

Koszty życia

Koszty  życia w Anglii mogą być ogromne, i zależą nie tylko do tego jak spędzasz studenckie wieczory, ale również od tego w jakim mieście mieszkasz. Jeśli marzą Ci się studia w Londynie to pamiętaj, że tam życie jest dużo droższe, więcej będziesz płacić za transport, jedzenie, piwo, zakwaterowanie.

W mniejszym mieście będzie taniej, ale pamiętaj, żeby nie było też zbyt małe bo wtedy jest mniej pracy dla studenta. Fajnie jest znaleźć złoty środek. Po prostu zastanów się ile jest barów, kin, restauracji w miasteczku, które ma 100 tys. ludności.

Poniżej przykładowe koszty życia w Anglii (z wyłączeniem Londynu)

  • Akademik od 75 funtów na tydzień
  • Kwatera prywatna/pokój od 50 funtów za tydzień (plus media)
  • „Życie” – ok 40 funtów na tydzień
  • Książki, kserówki, materiały – darmowe
  • Transport – zależy. Ja proponuje rower (ale jeśli wybierzesz akademik to transport odpada bo będziesz w centrum)

Pracując 20-30 godzin w tygodniu jesteś w stanie się bezproblemowo utrzymać samodzielnie.

Pamiętaj, że w szkole spędzasz 15 godzin w tygodniu więc starczy czasu na pracę, naukę i studiowanie. Trzeba się tylko dobrze zorganizować, żeby to pogodzić!

W czasie roku szkolnego masz łącznie 5 miesięcy wolnego od szkoły (przerwy międzysemestralne, przerwy świąteczne, przerwy od nauki) tak więc jak coś to zawsze wtedy można podreperować budżet.

Koszty zakwaterowania

W Anglii jako student możesz mieszkać w akademiku albo wynajmować pokój lub dom ze znajomymi. Ja przez pierwszy rok pomieszkałem w akademiku. Jak poznałem ludzi i miasto to wynająłem sobie pokój 20 minut spacerem od uczelni i 25 minut od mojej pracy.

Koszt akademika – od 75 funtów za tydzień.

W UK akademiki są jedno-osobowe, często z prywatnymi łazienkami lub łazienką dzieloną z sąsiednim pokojem. Pokoje są podstawowo wyposażone w łóżko, biurko, krzesła, szafa, szafka i przed wszystkim szybki internet. Dodatkowo masz do dyspozycji kuchnie ze wszystkimi sprzętami (lodówka, zamrażalka, czajniki, tostery, mikrofalówki, kuchenki, piekarnik) tak więc śmiało może sobie samemu gotować.

Opłaty są wliczone w czynsz. Na stronie uczelni znajdziesz więcej szczegółów, wirtualny tour po akademiku oraz wiele więcej.

Kwatery prywatne – od 50 funtów za tydzień.

Pamiętaj, że tanie mieszkanie daleko od szkoły może być tak naprawdę droższe bo będziesz płacić za transport tak więc dobrze to skalkuluj. Najczęściej będziesz musieć zapłacić depozyt w wysokości najmu jednego miesiąca. Przy szukaniu pomocny będzie internet. Zacznij np. na gumtree lub na stronie Unipol.

Uwaga: dopytaj czy media są wliczone w koszt wynajmu. Nigdy nie przelewaj pieniędzy przez internet.