Praca w trakcie studiów

Nawet jeśli jesteś szczęściarzem i nie musisz pracować w czasie studiów to gorąco zachęcam. Zdobędziesz niesamowite doświadczenie zawodowe, które potem będzie procentować Ci przez całe życie.

W Anglii masz zagwarantowaną płacę minimalną:

  • Jeśli masz 18-20 lat to zarobisz 5,55 GBP na godzinę
  • Jeśli masz 21-24 lat to zarobisz 6,95 GBP na godzinę
  • Jeśli masz powyżej 25 lat to zarobisz 7,20 GBP na godzinę

TIP: będąc w UK nigdy nic nie przeliczaj na polskie złotówki bo inaczej nic sobie nie kupisz. Przeliczaj wszystko na godziny pracy (tzn. Ile musisz pracować żeby sobie coś kupić).

Przykładowo: cena Big Maca w UK wynosi około 4.50 GBP. W Polsce wynosi około 16 PLN. W Anglii dostajesz 5,13 GBP na godzinę a więc na zestaw pracujesz niecała godzinę. A ile musisz pracować w Polsce żeby kupić tą sama kanapkę?

Praca w Anglii jest. Jednak tylko dla tych którzy chcą ją znaleźć i chcą pracować. Jeśli wolisz być uzależniona/y od Rodziców to na pewno jej nie znajdziesz i będziesz marudzić, że pracy nie ma.

W Anglii możesz pracować nawet bez doświadczenia zawodowego. Nie oczekuj tylko, że od razu zostaniesz managerem.

Jak szukać pracy studiując w UK?

  • polecam starodawną metodę door-to-door. Wchodzisz i mówisz, że chcesz pracować. Zostawiasz CV. Jeśli szukają to zatrudnią Cię z miejsca
  • uczelniane biuro karier – idź tam koniecznie – sprawdzą Twoje CV, przygotują Cię do rozmowy kwalifikacyjnej i mają mnóstwo bieżących ofert.
  • Internet (gumtree, indeed etc)

Polecam kombinacje wszystkich 3 opcji.

Szukaj pracy w barach, restauracjach (z tipów wyciągniesz drugą pensję za uśmiech), kinie, sklepach, hotelach i gdziekolwiek Ci jeszcze przyjdzie do głowy. Dostaniesz trening, duuużo się nauczysz no i przede wszystkim zarobisz na swoje utrzymanie.

W Internecie znajdziesz mnóstwo porad jak napisać CV. Zrób to jeszcze w Polsce, a po przylocie uzupełnij tylko adres i numer telefonu i do roboty! Szukanie pracy to ciężka praca. Masz mieć uśmiech na twarzy, pozytywną energię, a jeśli nie dostaniesz odpowiedzi to po tygodniu sam/a wróć do baru czy restauracji i dopytaj czy już coś może wiadomo! Weź to w swoje ręce i powodzenia 🙂

Jak znaleźć pracę w trakcie studiów